Ubrania i moda - moda, uroda i najnowsze trendy

Jak wylicza się składkę OC?

Czy nie zastanawiasz się czasami czemu twój sąsiad, mimo że ma podobny samochód do twojego, płaci o połowę niższe ubezpieczenie? Dlaczego osoby, które pochodzą z innego miasta, mają niższą składkę? Jak obliczana jest polisa OC i czy jesteśmy w stanie uniknąć pewnych kosztów?

Właściciel

Większość z kierowców jest przekonana, że na wysokość składki OC wpływ mają jedynie zniżki. Tymczasem ubezpieczyciel podczas wyliczania składki obowiązkowego ubezpieczenia bierze pod uwagę parametry samochodu oraz dane właściciela pojazdu. Czynników kształtujących cenę jest naprawdę sporo i niektóre z nich są naprawdę zaskakujące. Pierwszym rodzajem kryteriów branych pod uwagę przez ubezpieczyciela są dane właściciela. Oczywiście najważniejszy jest jego wiek. Im kierowca jest młodszy, tym według ubezpieczyciela mniej doświadczony. Dodatkowo młodzi kierowcy zaliczani się do tak zwanej grupy wysokiego ryzyka. Tym samym zapłacą więcej. Kolejnym czynnikiem jest miejsce zamieszkania. Niższa składka dotyczy tych osób, które zamieszkują miejscowości o niskim natężeniu ruchu. Wpływ na wysokość składki mają też oczywiście posiadane zniżki, ale też data uzyskania prawa jazdy oraz stan cywilny właściciela czy to ile ma dzieci.

Jak wylicza się składkę OC?

Samochód

Oczywiście na wysokość składki wpływ ma też to jakim pojazdem będziemy się poruszać. Pierwszym kryterium jest marka i model samochodu. Istnieją marki, które są dla ubezpieczyciela z gruntu podejrzane. To wszystkie samochody sportowe lub kojarzone z niektórymi grupami społecznymi. Dodatkowo ubezpieczyciel ma bazę danych gdzie wszystkie modele samochodów posegregowane są pod kątem ilości wypadków, w jakich uczestniczyły. Im więcej tych wypadków jest, tym wyższa będzie nasza składka. Każdy ubezpieczyciel bierze pod uwagę pojemność silnika. Im jest ona wyższa, tym większe ryzyko, że zdecydujemy się na osiąganie dużych prędkości. Tymczasem to właśnie prędkość wedle wszelkich badań jest główną przyczyną wypadków samochodowych. Musimy zatem liczyć się z tym, że samochód o dużej pojemności silnika, będzie nas dużo więcej kosztował przy ubezpieczeniu.

Więcej na https://www.mtu24.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/

Zobacz również:

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Zostaw odpowiedź