Ubrania i moda - moda, uroda i najnowsze trendy

Usuwanie woskowiny z ucha – poznaj skuteczne sposoby

Woskowina to naturalna ochrona ucha – chroni przewód słuchowy przed namnażaniem się bakterii. Jednak czasami jest jej zbyt dużo, co powoduje jej zablokowanie, a w konsekwencji zatkanie ucha. Objawy takiego stanu mogą przejawiać się bólem, uczuciem pełności w uchu, szumami bądź pogorszeniem słuchu. W takiej sytuacji niezbędne jest usunięcie nadmiaru woskowiny. I tutaj sporo osób popełnia podstawowy błąd – próbuje to zrobić za pomocą patyczków kosmetycznych, co nie tylko popycha wosk do wnętrza ucha, ale także może spowodować urazy (szczegóły tu). Lepiej i znacznie bezpieczniej jest zrobić to w inny sposób.

Krople zmiękczające woskowinę

Jednym ze sposobów na usuwanie woskowiny z ucha jest zastosowanie aptecznych preparatów. Specyfiki tego typu zazwyczaj mają w swoim składzie glicerynę i olejki, które zmiękczają zalegającą woskowinę i ułatwiają jej wypłynięcie na zewnątrz.

Roztwór soli fizjologicznej

W celu przygotowania roztworu należy rozpuścić łyżkę soli w połówce szklanki ciepłej wody. Następnym krokiem jest wpuszczenie do ucha kilku kropel przygotowanego płynu i odchylenie głowy do tyłu (w celu przedostania się słonej wody do wnętrza ucha). Po kilkunastu sekundach należy przechylić głowę w przeciwnym kierunku, aby wypuścić roztwór. Czynność trzeba powtarzać do czasu, aż ucho będzie czyste.

Woda utleniona

Innym sposobem na oczyszczenie ucha z zalegającej woskowiny jest zastosowanie wody utlenionej. W tym celu należy ją podgrzać i wprowadzić do ucha na około 4 minuty (głowa powinna być przechylona na stronę „zdrowego ucha”). Kolejnym krokiem jest przechylenie głowy na drugą stronę i poczekanie, aż płyn wycieknie z ucha. Całą czynność trzeba powtórzyć kilka razy.

Olej mineralny

Bezpiecznym sposobem na usuwanie woskowiny z ucha jest zastosowanie oleju mineralnego (lub przeznaczonego do pielęgnacji niemowląt). W tym celu należy zastosować zakraplacz, przy pomocy którego wprowadza się preparat do ucha. Następnie trzeba umieścić w uchu wacik, który jest potrzebny po to, aby wyciekająca woskowina mogła w niego wsiąknąć.

Oliwa z oliwek

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na pozbycie się woskowiny jest stosowanie oliwy z oliwek. Dwie lub trzy krople oliwy należy umieścić w uchu – zawsze przed snem. Czynność należy powtarzać przez 3 – 4 dni, aż do oczyszczenia się ucha.

Zastosowanie wyżej wymienionych sposobów jest zakazane w przypadku cukrzycy, niskiej odporności lub pękniętego bębenka. W takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u lekarza.

Zobacz również:

facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Zostaw odpowiedź